Kronika Tygodnia Maryjnego. AD 2018.
Katedra - Tarnów.

07.kronika 1W dniach od 8 – 15 września 2018r., nasza parafia katedralna w Tarnowie obchodziła Tydzień Maryjny pod hasłem: Gdy zaś przyjdzie On, Duch Prawdy… smutek wasz zamieni się w radość (J 16, 13.20). Tydzień ten rozpoczęła wigilia Uroczystości odpustowej ku czci Narodzenia NMP, patronki Katedry i diecezji tarnowskiej, a zakończyło Święto Matki Bożej Bolesnej, czczonej w katedrze w wizerunku łaskami słynącej Piety. W dni powszednie Tygodnia Maryjnego pół godziny przed Mszą św. tj. o godz. 11.30 śpiewano Godzinki do Matki Bożej Bolesnej, o godz. 15.00 modlono się Koronką do Miłosierdzia Bożego natomiast o godz. 17.20 koronką do Siedmiu Boleści NMP. W kancelarii parafialnej i w punkcie przed Katedrą wierni mogli składać intencje do Matki Bożej Bolesnej, które polecano w każdym dniu Tygodnia Maryjnego w czasie Mszy św. o godz. 18.00. Kaznodzieją Tygodnia Maryjnego był ks. Józef Waśniowski, emerytowany kustosz sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Pasierbcu, a konferencje dla dzieci i młodzieży wygłosił Ks. Paweł Cyz. Za wyjątkiem niedzieli, po Mszy św. wieczornej odbywała się procesja wokół katedry, z kopią łaskami słynącej Piety.


W wigilię Uroczystości Narodzenia NMP, Mszy Św. o godz. 18.00 przewodniczył ks. Ryszard Nowak, sekretarz biskupa tarnowskiego.

03.biskup 2W sam dzień odpustu do naszej katedry przybyli czciciele MB Bolesnej: parafianie, mieszkańcy Tarnowa i okolic. Uroczystej Sumie o godz. 12.00 przewodniczył i homilię wygłosił Ordynariusz diecezji Tarnowskiej ks. Bp Andrzej Jeż, który poświęcił również tablicę upamiętniającą kapłanów diecezji tarnowskiej, zamordowanych w latach 1939-1945 . Po Mszy Św. o godz. 18.00 celebrowanej przez przez ks. inf. Władysława Kostrzewę, prepozyta Kapituły Katedralnej w Tarnowie miał miejsce koncert organowy w wykonaniu kierownika Katedry Organów Akademii Muzycznej w Krakowie - prof. dr. hab. Dariusza Bąkowskiego-Kois.

W drugim dniu Tygodnia Maryjnego tj. w niedzielę 9 września, modlitwą objęte zostały małżeństwa i rodziny. Podczas Eucharystii o godz. 12.00, sprawowanej przez ks. bpa Wiesława Lechowicza, polecano małżonków świętujących srebrne, złote i diamentowe jubileusze małżeństwa. Osoby żyjące w związkach niesakramentalnych spotkały się w tym dniu na Mszy Św. o godz. 15.00 a po niej na spotkaniu formacyjnym.

W Trzecim dniu Tygodnia Maryjnego tj. w poniedziałek, zwłaszcza podczas Eucharystii o godz. 12.00 polecaliśmy ważną sprawę nowych i świętych powołań kapłańskich i zakonnych, obejmując modlitwą także osoby powołane już do służby Bożej. O godz. 10.00 swoje spotkanie w katedrze miała młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. K. Brodzińskiego w Tarnowie. Wieczornej Mszy Św. przewodniczył ks. biskup Leszek Leszkiewicz. Modlili się z nami wierni z Parafii Dekanatu Wojnicz, Róże Różańcowe oraz Osoby Życia Konsekrowanego.

07.kronika 2W czwartym dniu Tygodnia Maryjnego tj. we wtorek uwagę poświęcono osobom chorym, cierpiącym z powodu różnych trudności życiowych a także uzależnionym, i bezrobotnym. W tym dniu do katedry na godz. 10.00 przybyli uczniowie i nauczyciele III Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza w Tarnowie. Msza św. o godz. 12.00 była złączona z udzieleniem Sakramentu Chorych. Do wspólnej modlitwy podczas Mszy św. o godz. 18.00, której przewodniczył Ks. bp Władysław Bobowski zaproszono wiernych z parafii dekanatu Tarnów-Północ, członków Apostolstwa Pomocy duszom Czyśćcowym oraz Rycerzy Kolumba.

Środa, czyli piąty dzień Tygodnia Maryjnego to Dzień modlitw w intencji V Synodu Diecezji Tarnowskiej. Na godz. 10.00 do katedry pielgrzymowali uczniowie VII Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Plastycznych oraz Społecznego LO i Gimnazjum im. Ks. Józefa Tischnera w Tarnowie. Msza św. o godz. 12.00. sprawowana była w intencji trwającego V Synodu naszej diecezji. Wspólnej modlitwie o godz. 18.00 przewodniczył ks. Adam Kardyś, proboszcz parafii NSPJ w Tarnowie a uczestniczyli w niej szczególnie wierni z Parafii Dekanatu Tarnów- Wschód oraz członków Rycerstwa Niepokalanej.


Czwartek, 13 września to dzień poświęcony modlitwom w intencji dzieci również tych poczętych, pod sercem matek. Na godz. 10.00 na spotkanie u tronu Maryi zaproszone zostały dzieci z przedszkoli oraz uczniów szkół podstawowych, zwłaszcza uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 w Tarnowie wraz z wychowawcami. Wszystkie dzieci a zwłaszcza jeszcze te nienarodzone, a także ojców i matki oczekujące potomstwa polecaliśmy podczas Mszy Św. o godz. 12.00. Na Mszę Św. na godz. 18.00 przybyli wierni z parafii Dekanatu Tarnów-Zachód oraz członkowie Straży Honorowej NSPJ. Mszy Św. przewodniczył ks. Józef Kaczmarski, proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Zbylitowskiej Górze.

07.kronika 3W piątek, 14 września w Święto Podwyższenia Krzyża Świętego, a zarazem w siódmym dniu Tygodnia Maryjnego modlitwą objęto młodzież. O godz. 10.00 w Katedrze, w okolicznościową naukę Ks. Pawła wysłuchali uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Jana Szczepanika w Tarnowie. O godz. 13.00 w auli Jana Pawła II swoje spotkanie mieli Seniorzy. O godz. 18.00 Mszy Św. przewodniczył ks. bp Stanisław Salaterski, a przybyli na nią wierni z Parafii Dekanatu Tarnów-Południe, członkowie KSM, DSM, LSO, SNE oraz do uczestnicy Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej. O godz. 19.30 na Placu Katedralnym miał miejsce koncert uwielbienia „Jezus w Centrum”, który poprowadziła Szkoła Nowej Ewangelizacji im. św. Józefa z Tarnowa.

07.kronika 4W sobotę, 15 września, przypadło liturgiczne wspomnienie MB Bolesnej, kończące Tydzień Maryjny w tarnowskiej katedrze. W modlitwach w tym dniu polecano intencje czcicieli Matki Boskiej Bolesnej. Świętowanie zakończyła uroczysta Eucharystia o godz. 18.00 celebrowana przez ks. infułata Adama Kokoszkę. Po Mszy św. ulicami starego miasta Tarnowa wyruszyła procesja z kopią łaskami słynącej Piety MB Bolesnej.

Finałem Tygodnia Maryjnego było Festum Cathedrale, czyli Święto Katedralne, które odbyło się niedzielę 16 września w ogrodach OO. Bernardynów.

Opracował:
Ks. Mariusz Wójtowicz

Saturday the 15th - .