Codzienna relacja i galeria FOTO

8 września 2017 - Uroczystość Narodzenia NMP

Obchody Tygodnia Maryjnego rozpoczęły się już 7 września - w Wigilię Narodzenia Matki Bożej od uroczystej eucharystii pod przewodnictwem Ks. Abpa Henryka Nowackiego.

 

W sam dzień Uroczystości Narodzenia NMP, uroczystą Eucharystię o godz. 12.00 sprawował Bp Tarnowski Andrzej Jeż, który wygłosił też okolicznościową homilię.

Po wieczornej Eucharystii o godz. 18.00 na Placu Katedralnym odbył się Koncert JEZUS W CENTRUM, przygotowany i prowadzony przez Szkołę Nowej Ewangelizacji Św. Józefa w Tarnowie, pod przewodnictwem Ks. Artura Ważnego. Uczestnicy koncertu zaproszeni zostali zaproszeni nie tylko do słuchania, ale przede wszystkim do wspólnej modlitwy i uwielbiania Jezusa Chrystusa obecnego wśród nich w Najświętszym Sakramencie.

 

9 września 2017 - Dzień Wiary 

Drugi dzień Misji Świętych upłynał nam pod znakiem bardzo waznego pytania o wiarę, stąd jej wyznanie po każdej nauce misyjnej bylo bardzo ważną chwilą dla każdego uczestnika misji. Modlilismy się również o liczne i swiete powołania kapłańskie i zakonne.

Na wieczorną Eucharystię do naszego sanktuarium pielgrzymowały parafie naszego dekanatu. Urozystej Eucharystii przewodniczył O. Józef Oleksy - proboszcz Parafii Św. Rodziny w Tarnowie. Po jej zakończeniu udaliśmy sie w tradycyjnej procesji wokół Katedy w kopią łaskami słynącej piety, aby przez ręce Maryi zanosić do Boga nasze modlitewne intencje.

 

 

10 września 2017
- Dzień Sakramentu Małżeństwa i Rodziny
‑ modlitwa w intencji małżeństw i rodzin
 odnowienie ślubów małżeńskich 

Niedziela w trakcie Misji Świętych upłynęła pod znakiem małżeństwa i rodziny. Temu tematowi poswięcoen były konferencje głoszone przez naszych misjonarzy, po których to na każdej eucharystii dokonało się odnowienie przyrzeczeń  obecnych w naszej katedrze małżonków.
Szczególny wymiar przyjęło to podczas eucharystii o godzinie 12.00 podczas której składalismy Panu Bogu dziękczynienie za pary obchodzące w tym roku szczególne jubileusze małżeńskie - 25, 50 i 60 rocznicę ślubu.

Czcigodni jubilaci na zakończenie eucharystii otrzymali listy gratulacyjne od Ks. Bpa. Uzupełnieniem modlitwy było wspólne spotkanie przy stole na katedralnej plebanii.

O godzinie 16.00 swoją naukę rekolekcyjną miały tez osoby żyjące w związkach niesakramentalnych.

 

 

11 września 2017
- Dzień Sakramentu Chrztu 

W poniedziałek, 11 września, nasi misjonarze - Ks. Maciej, oraz Ks. Wiesław poprzez głoszone słowo  starali się przygotować naszą wspólnote do najwazniejszego momentu Misji Świętych jakim jest dzień sakramentu pokuty i pojednania.

 Na wieczorne nabożeństwo do katedy przybyli pielgrzymi z dekqnatu Tarnów - Wschód. Uroczystej  Eucharystii, transmitowanej przez radio RDN a takze procesji maryjnej przewodniczył Ks. Prałat Stanisław Dutka - proboszcz Parafii Błog. Karoliny w Tarnowie.

Po Mszy Świętej w katedrze miała jeszcze miejsca nauka dla rodziców połączona ze szczególnym świadectwem mamy cudownie uzdrowionej Weroniki.

 

 

12 września 2017
- Dzień Sakramentu Pokuty i Pojednania 

Wtorek 12 września był dla całej naszej parafialnej wspólnoty wyjątkowym dniem misyjnej spowiedzi świętej.

O godzinie 10.00 swoja naukę rekolekcyjną miała spoeczność VII Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie. Na wieczorną Euchrystię przybyli tym razem pielgrzymi z dekanatu Tarnów - Pólnc z wyjątkowo licznie zgromadzonymi duszpasterzami. Mszy Świętej i procesji przewodniczył Ks. Stanisław Bilski - dziekan dekanatu i proboszcz oraz kustosz Sanktuarium MB Fatimskiej w Tarnowie.
Ostatnim akordem tego dnia było spotkanie z Panem Andrzejem Wronką - znanym apologetą oraz znawcą tematu róznorodnych zagrożeń duchowych czyhających na nas dzisiaj w świecie jaki nas otacza.

 

 

 

13 września (środa) – Dzień Sakramentu Chorych
‑ modlitwa w intencji chorych,
cierpiących z powodu różnych trudności życiowych,
osób w podeszłym wieku, wdów i wdowców

W kolejnym dniu naszych parafialnych Misji - we środę, 13 września do tarnowskiej Katedy przybyły osoby chore cierpiące, w podeszłym wieku, aby poprzez wspólna modlitwę, eucharystię a zwłaszcza Sakrament Namaszczenia Chorych umocnić swoje siły duchowe i fizyczne do dobrego przezywania trudów codziennego dnia.
Swoje spotkania i nauki misyjne miały również osoby samotne zwłaszcza wdowy i wdowcy a także uczniowie z III LO w Tarnowie.

Po wieczornej Eucharystii, na którą tym razem pielgrzymowali wierni i duszpasterze z dekanatu Wojnicz, na czele z Ks. Dziekanem Janem Gębarowskim, miał miejse apel z modlitwa w intencji w rodzin, ubogacony niezwykle oryginalną oprawą muzyczną.

 

 

  

14 września (czwartek) – Dzień Kościoła
‑ modlitwa w intencji dzieci,
również tych pod sercem matek.

Czwartek,  14 wrzeŚnia był misyjnym dniem dziecka. O godzinie 10.00 w nauce misyjnej uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowowej nr 3 w Tarnowie. Na Mszę Świętą o godzinie 12.00 przybyły licznie dzieci w tarnowskich przedszkoli. Modliliśmy się również za dzieci poczęte i oczekujące na ich narodzenie matki.

Eucharystia o godzinie 18.00 wokół katedralnego ołtarza oraz naszej tarnowkiej piety zgrodziła kapłanów i pielgrzymów z dekanatu Tarnów- Zachód. Mszy Święte i procesji wokół Bazyliki przewodniczył Ks. Jacek Nowak - proboszcz z parafii NMP Królowej Polski w Mościcach.

Na zakończenie przedostatniego dnia misji swoje spotkanie mieli kandydaci przygotowujący się do sakramentu bierzmowania.

 

 

  

15 września (czwartek) – Święto Matki Boskiej Bolesnej,
- zakończenie Tygodnia Maryjnego

Piątkowe Święto Matki Boskiej Bolesnej stanowiło zakończenie tak Tygodnia Maryjnego jak i Misji Świętych. Na zakończenie każdej Mszy Świętej Ojcowie Misjinarze udzielali specjalnego błogosławieństwa z którym wiązał się przywilej odpustu na godzinię śmierci.

O godzinie 10.00, na swoją nauce rekolekcyjnej w naszej Bazylice zgromadzili się uczniowie Zespołu Szkól. im Jana Szczepanika w Tarnowie.

Szczególną chwilą była ostatnia tego dnia Eucharystia o godzinie 18.00, po której wyruszyliśmy na procesję maryjną ulicami naszego miasta. Niosąc kopię tarnowskiej piety poprzez modlitwę Koronką do Siedmiu Boleści Maryi oraz wspólny śpiew wypraszaliśmy wszlekie potrzebne łaski dla całej parafii, dając jednoczesnie czytelne świdectwo wiary wobec spotykanych na trasie procesji przechodniów.

Wspólną modlitwę zakończyliśmy przy misyjnym krzyżu - symbolu kończących się duchowych ćwiczeń, który w tym wyjątkowym momencie został na nowo poświęcony i uczczony przez wszystkich uczestników. Razem z nim zostały poświęcone krzyże jakie każdy z nas przyniósł na tę chwilę.

Czas naszych parafialnych misji dobiegł końca. Trwajmy jednak nadal w szczególnej misyjnej atmosferze wiary i łączności z Bogiem i Kościołem, którego jesteśmy częścią, aby słowo zasiane w nas przez Boga ustami naszych misjonarzy  - O. Macieja i O. Wiesława, mogło owocować w naszym codziennym życiu. Niech spojrzenie na krzyż, tak ten misyjny przy katedrze jak i nasze domowe krzyże przypomina nam o naszej przynależności do Boga i odpowiedzi na jego miłość.

Do treści misyjnych można powrócić poprzez nagrania misyjnych konferencji, które sa dostepne na stronie internetowej naszej parafii

 

Saturday the 15th - .